Εκτός λίστας χρηματοδότησης ο δήμος για καταφύγια Αδέσποτων Ζώων

αδέσποτα

Για καταφύγια Αδέσποτων Ζώων  χρηματοδότηση  600.000 σε 120 Δήμους…. εκτός  λίστας ο δήμος Φαρκαδόνας

Με Απόφαση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, εγκρίθηκε η χρηματοδότηση 600.000 ευρώ (συγκεκριμένα 599.665,41 € ), τα οποία θα κατευθυνθούν σε Δήμους και Συνδέσμους Δήμων για τη λειτουργία καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς
Όπως αναφέρει σχετική Ανακοίνωση, με τη συγκεκριμένη Απόφαση ο Μ. Βορίδης “προωθεί την βελτίωση των όρων ευζωίας των αδέσποτων ζώων” και “διασφαλίζει τη συνέχιση της λειτουργίας καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς με σκοπό την προστασία τους από την εκμετάλλευση και την κακοποίηση ή τη χρησιμοποίησή τους με στόχο την κερδοσκοπία”.

Να σημειώσουμε ότι οι άλλοι 3 δήμοι του νομού Τρικάλων  πήραν τα ποσά ο δήμος Μετεώρων  2800.14 ο δήμος Πύλης 897,50  και ο δήμος Τρικάλων 4.402,42 .

Δείτε την λίστα Αδέσποτα